Kariérové a výchovné poradenstvo
Zákonom č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa v § 26, Odsek (1) vymedzujú oblasti činností kariérového poradcu v školskom zariadení výchovného poradenstva a prevencie:
Kariérový poradca v školskom zariadení výchovného poradenstva a prevencie v rámci zosúlaďovania kariérového vývinu žiaka s individuálnymi predpokladmi a záujmami žiaka najmä:
a) vykonáva diagnostickú činnosť predpokladov a záujmov žiaka,
b) koordinuje poskytovanie a výmenu informácií medzi žiakmi, zákonnými zástupcami, strednými školami a vysokými školami o potrebách trhu práce,
c) poskytuje informačnú a konzultačnú činnosť, individuálne a skupinové kariérové poradenstvo pre žiakov a ich zákonných zástupcov,
d) metodicky usmerňuje činnosť kariérového poradenstva v školách a školských zariadeniach,
e) spolupracuje s inštitúciami koordinácie odborného vzdelávania a prípravy, (podľa § 28 zákona č. 61/2015 Z.z. v znení zákona č. 209/2018 Z.z.) so zamestnávateľmi, strednými školami na území samosprávneho kraja a s vysokými školami.
Odsek (2): Ak ide o kariérového poradcu školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie v sídle kraja, okrem činností podľa odseku 1, vykonáva koncepčné, metodické a supervízne činnosti vo vzťahu k výkonu kariérového poradenstva v školách a školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie na území príslušného kraja a podieľa sa na vzdelávaní v oblasti kariérovej výchovy a kariérového poradenstva.
Etický kódex kariérového poradcu nájdete tu.
Kariérové poradenstvo sa v súčasnosti stáva neodmysliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré by malo byť implementované už do predprimárneho vzdelávania. Je to spôsobené aj neustále pribúdajúcimi zmenami vo svete práce. Len intenzívnou diskusiou a objavovaním schopností, zručností, nadania a možností potrebných pre rozvoj profesijného života vieme spoločne nájsť vhodné alternatívy, ako sa v budúcnosti čo najlepšie a najefektívnejšie rozhodnúť nielen pri výbere študijného/učebného odboru, ale aj profesie.
Kariérové poradenstvo v duchu inkluzívneho prístupu zahajujúceho proces výberu svojej kariérovej/profesijnej cesty poskytuje deťom, žiakom a študentom s pestrými (aj špeciálnymi výchovno-vzdelávacími) potrebami získavať zručnosti, ktoré sú pre jednotlivé vývinové štádiá dôležité, a to najmä z toho dôvodu, aby si jednotlivec dokázal vytvoriť svoj zmysluplný študijný a pracovný život. Uvedené zručnosti si deti, žiaci a študenti osvojujú predovšetkým v nasledujúcich troch štádiách, a to:
- Sebaexplorácia - uvedomenie si svojich vlastných silných stránok, zájmov a hodnôt, schopností, zručností, schopnosť sebareflexie, stanovenie cieľov.
- Kariérová explorácia - preskúmanie a porovnanie svojich kariérových možností a možností uplatnenia sa na trhu práce, pochopenie požiadaviek sveta práce.
- Tipy na aktivity (RIASEC - mapa kariérových typov, test EMIERO, test SEMAFOR)
- Riadenie a plánovanie svojej vlastnej profesijnej a vzdelávacej cesty - nadobudnutie rozhodovacích zručností.
- Tipy na aktivity (Misky váh, Stredná škola - výhody/nevýhody, Stredné školy - Deň otvorených dverí)
V kariérovom poradenstve sa stretávame s konceptom Ikigai, ktorý predstavuje japonskú metódu pomáhajúcu nájsť zmysel svojho bytia. Pri súčasnej popularite osobnostného rozvoja v rámci kariérového poradenstva a kariérovej výchovy tento koncept predstavuje spôsob zamyslenia sa nad nasledujúcimi základnými otázkami:
❔️ Čo milujem a robí ma to naozaj šťastným?
❔️ V čom som skutočne dobrý?
❔️ Čo ma dokáže reálne uživiť?
❔️ Čo tento svet aktuálne potrebuje?
KARIÉROVÉ PORADENSTVO A ZÁKLADNÉ/STREDNÉ ŠKOLY
Základným a stredným školám v okrese Prievidza poskytujeme kariérové poradenstvo:
- Skupinovou formou: realizuje sa v menších skupinách (triednych kolektívoch) ideálne za účasti školského kariérového poradcu. Skupinové kariérové poradenstvo je realizované prostredníctvom na mieru vytvoreného preventívneho programu kariérového poradenstva "Nájdi svoju cestu za kariérou", ktorý pozostáva optimálne z 3 stretnutí (2 vyučovacie hodiny). Stretnutia zahŕňajú okrem diskusie aj zážitkové aktivity, vďaka ktorým sa účastníci dozvedajú nové informácie nielen o sebe (prostredníctvom sebaexplorácie), ale aj o svojich spolužiakoch. Dôraz kladieme na vzájomné interakcie, komunikáciu, rešpekt a spoluprácu.
Ako požiadať o skupinové kariérové poradenstvo?
V prípade záujmu základnej alebo strednej školy o preventívny program kariérového poradenstva "Nájdi svoju cestu za kariérou" škola vopred vyplní Žiadosť o poskytnutie služby z Ponukového listu pre ZŠ a SŠ Centra poradenstva a prevencie.
- Individuálnou formou: realizuje sa na základe vzťahu poradca - žiak/študent. Kariérový poradca Centra poradenstva a prevencie pracuje s klientom pomocou rozhovoru, práce s terapeutickými kartami zameranými na kariérové poradenstvo (Jobbkort, Silné stránky, Svetom hodnôt) či využitia batérie diagnostických testov, medzi ktoré patrí aj Batéria kariérového poradenstva z dielne PhDr. Petra Kluberta, PhD. Klient je prostredníctvom uvedených metód vedený sebaexplorácii - uvedomeniu si svojich silných a slabých stránok, možností, potenciálu, talentu, a následne k plánovaniu svojej študijnej/profesijnej cesty. Optimálny počet stretnutí je 2 až 3 - je to však individuálne podľa potrieb klienta.
Ako požiadať o individuálne kariérové poradenstvo?
V prípade záujmu zákonného zástupcu o individuálne kariérové poradenstvo je potrebné vyplniť Žiadosť o vyšetrenie dieťaťa - žiaka základnej školy, študenta strednej školy. Plnoletý klient si podáva Žiadosť sám.
Po realizácii skupinového preventívneho programu kariérového poradenstva, po ktorom sa žiak ešte nerozhodol pre výber strednej školy, resp. je v procese rozhodovania sa medzi viacerými alternatívami, je prítomná možnosť realizácie testu BKP (Batérie kariérového poradenstva z dielne PhDr. Petra Kluberta, PhD.).
- Kontaktná osoba: PaedDr. Barbora Katrenčíková
- e-mail: katrencikova@cpppap-pd.sk
- telefón: 046/ 5199 523
- Instagram: https://www.instagram.com/karierovy_poradca_inak/
Test Batérie kariérového poradenstva prebieha v priestoroch CPP online formou a jeho trvanie sa odhaduje od 45 minút - 1 hodinu.
UŽITOČNÉ ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY (nielen) PRE ŽIAKOV A ŠTUDENTOV
Hľadáš si strednú školu alebo sa pripravuješ na povolanie? Pozri si niekoľko užitočných webových stránok:
1. Zaujíma Ťa všetko čo sa týka Tvojho vysnívaného povolania?
https://www.sustavapovolani.sk/
https://www.istp.sk/kartoteka-zamestnani
http://www.corobim.sk/profesie/
https://www.istp.sk/pracovny-kompas#
https://www.pozicie.sk/
https://www.bbc.com/news/technology-34066941
2. Chceš vedieť, aké uplatnenie na trhu práce má Tvoje vysnívané povolanie?
https://trendyprace.sk/
https://uplatnenie.sk/
3. Chceš zhruba vedieť, aké má Tvoje vysnívané povolanie finančné ohodnotenie?
4. Na akých školách nájdeš odbor, ktorý chceš študovať?
https://stredneskolytsk.webnode.sk/
https://www.cvtisr.sk/skolstvo/regionalne-skolstvo.html?page_id=10267
5. Chceš mať prehľad o duálnom systéme?
6. Chceš študovať na vysokej škole?
7. Pár tipov k voľbe povolania či o kariérovom poradenstve nájdeš nižšie:
https://www.youtube.com/c/Zmudri
https://www.youtube.com/watch?v=Yw17xnywXik&t=138s
https://zmudri.sk/
8. Nevieš, ako si napísať Životopis či Motivačný list?
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/zivotopis/ako-napisat-dobry-zivotopis/
Všetky stredné školy v Trenčianskom kraji spoločne s ich webovými stránkami a potrebnými informáciami o DNI OTVORENÝCH DVERÍ či PRIJÍMACÍCH KONANIACH nájdete na tomto odkaze
Kvalitne spracovaného sprievodcu a manuál pre školských kariérových poradcov koncipovaného od začiatku realizácie kariérového poradenstva a kariérovej výchovy na školách nájdete na tomto odkaze
INOVAČNÉ VZDELÁVANIA
pre pedagogických a odborných zamestnancov základných a stredných škôl
v KARIÉROVEJ VÝCHOVE A KARIÉROVOM PORADENSTVE
Podľa §14 Zákona 533/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme patrí absolventovi inovačného vzdelávania príplatok za profesijný rozvoj pedagogického alebo odborného zamestnanca vo výške 3 % až 9 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený. Podmienky poskytovania príplatku v súlade s osobitným predpisom dohodne zamestnávateľ v kolektívnej zmluve alebo ich upraví vo vnútornom predpise.
- ASOCIÁCIA LEKTOROV A KARIÉRNYCH PORADCOV - viac info TU
- ZDRUŽENIE PRE KARIÉROVÉ PORADENSTVO A ROZVOJ KARIÉRY - viac info TU
- KABA SLOVENSKO - KARIÉROVÉ PORADENSTVO A PROFESIJNÁ ORIENTÁCIA - viac info TU
UŽITOČNÉ WEBINÁRE A PRÍSPEVKY Z KONFERENCIÍ
pre kariérových poradcov ZŠ, SŠ a CPP
WEBINÁRE (YouTube.com)
- Ako rozvíjame, inšpirujeme a podporujeme kariérovu výchovu a poradenstvo v školách – IKIGAI– Ing. Katarína Knežová, PaedDr. Ján Kvak
- Ako rozvíjame, inšpirujeme a podporujeme kariérovu výchovu a poradenstvo v školách, druhá časť – SWOT– Ing. Katarína Knežová, PaedDr. Ján Kvak
- Hľadanie a podpora rozvoja potenciálu dieťaťa – stratégie – Mgr. Štefánia Hrivňáková
- Posilňujúce techniky zamerané na rolu kariérového poradcu – Ako sa napojiť na svoje zdroje a zvládnuť svoje neistoty – Mgr. Katarína Štukovská, Mgr. Michaela Valicová, PhD.
- Techniky kariérovej výchovy zamerané na prácu so špecifikami žiakov z nízkopodnetného a vylúčeného prostredia – Ing. Helena Klepáčová, Mgr. Soňa Koreňová
PRÍSPEVKY (.pdf formát)
- Komplexná podpora kariérovej výchovy a kariérového poradenstva v školskom systéme – Mgr. Mária Jaššová
- Praktický manuál pre podporu žiakov so ŠVVP pri prechode na SŠ bežného typu – Ing. Ivona Blahovcová, PaedDr. Tatiana Majerníková
- Podpora detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pri prechode na stredné školy bežného typu. MANUÁL PRE RODIČA– Ing. Ivona Blahovcová, PaedDr. Tatiana Majerníková
- Podpora záujemcov so špecifickými potrebami o štúdium na VŠ